Работна среща на писатели и научни работници в Плевен
Обсъждане на идеи за съвместни инициативи с Общината в Плевен
Представители на Дружеството на писателите в Плевен, Съюза на учените и творческите кръгове в града се събраха на работна среща с Общината, инициирана от заместник-кмета Елина Димитрова.
„Тази среща е продиктувана от желанието ни да ви бъдем полезни и да ви съдействаме с каквото е необходимо според възможностите ни за осъществяване на инициативи, идеи и проекти. Искаме в лицето на Община Плевен да имате партньор, на когото може да разчитате“ Елина Димитрова
В последвалия разговор всеки от присъстващите се представи накратко и постави конкретни въпроси.
Предложения от Дружеството на писателите:
- Организиране на Международната писателска среща „Побратимени светове“
- Създаване на нови форми за творчески срещи, включително онлайн-платформи и дискусии
- Възстановяване на Майските литературни дни с творчески срещи и четения
- Гостуване на автори и творци в училищата за популяризиране на литературата
Свои виждания сподели и доц. Теодора Вълова – координатор на Регионален академичен център към БАН и преподавател в Медицинския университет и вицепрезидент на Алианса на университетите от Централна и Източна Европа.
„Плевен наистина представлява един образователен хъб и има своята академична общност. На територията на града ни имаме три университета – Медицинският университет, Педагогическият колеж като филиал на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и структура на ВВВУ „Георги Бенковски“, плюс представителства на две академии – Селскостопанската академия и БАН. Важно е да намерим път за сътрудничество и обща дейност, да си партнираме в проектната дейност и чрез тези фондове да подпомогнем организирането на конференции, издаване на научни списания и книги“, Доц.Вълова
Предложение за съвместна дейност направи и проф. д-р Атанас Кирилов – председател на Съюза на учените – клон Плевен:
- възстановяване на наградата по хуманитаристика на името на академик Юрдан Трифонов, като посочи, че през 2024 г. се навършват 160 години от рождението на известния плевенчанин. Припомни и досегашни носители на отличието, като: посмъртно проф. Михаил Грънчаров, доц. Милко Аспарухов, доц. Свобода Гюрова, писателят Пелин Пелинов, акад. Светлин Русев, Илия Петров, Северняшки ансамбъл „Иван Вълев“, Красимир Петров, Теодора Ковачева и Деян Белчев.
Друга препоръка, отправена по време на срещата, бе да се изпълни с повече съдържание дейността на Клуба на дейците на културата в Плевен. Повдигнат бе и въпроса за учредяване на национална литературна награда на Плевен, която да носи името на Никола Ракитин.
От името на местната управа заместник-кметът Елина Димитрова заяви: „Ще обърнем внимание на всяка едно предложение и препоръка, и тази наша среща е само начало на съвместната ни работа“.
Тези идеи и предложения демонстрират ангажимента на локалните творчески и образователни общности в Плевен за сътрудничество и развитие на културата и науката в града.