Въздушен поздрав, изложби и прожекция отбелязаха годишнината
45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов бяха тържествено отбелязани в родния му град Ловеч. Церемонията на площад „Екзарх Йосиф Първи“ започна с военен ритуал и приветствие от кмета на Ловеч Страцимир Петков.
Полетът, който издигна България сред звездите**
Петков подчерта значението на 10 април 1979 г. – дата, на която България се превръща в шестата страна в света, изпратила човек в Космоса. Той изтъкна не само постижението на Иванов, но и приноса на акад. Димитър Мишев, чийто екип е създал научната програма за полета.
Поздрав от космонавта от името на Георги Иванов
Полк. Красимир Стоянов, дубльор на втория български космонавт Александър Александров, прочете обръщение от името на Георги Иванов. В него Иванов определи 10 април като триумф на българската наука и изтъкна ролята на акад. Мишев.
Въздушен поздрав
След военния ритуал 12-а авиационна база – Долна Митрополия, отправи въздушен поздрав. Програмата включваше още:
- Фотоизложба, посветена на годишнината
- Експозиция на ракетомодели
- Награждаване на победителите в конкурса за есе „Към звездите“
- Прожекция на филма „Георги Иванов – моят път към звездите“
- Аудиовизуален спектакъл „Ловеч – звезден град“
45 години по-късно: България все още е в Космоса
Въпреки че след 1979 г. България не е изпращала нови космонавти, страната ни остава активна в космическите изследвания. Български учени разработват апаратура и участват в международни мисии.
Полетът на Георги Иванов е символ на българския дух и жаждата за знание. 45 години по-късно той ни напомня за величието на човешкия потенциал и ни вдъхновява да се стремим към звездите.