Младият учител Владимир Брязов представи своята разработка „Бойната дейност на българските учители през Първата световна война“ на Плевенските исторически четения, посветени на темата „Конфликти и разбирателства в историята“.
Неговите проучвания, проведени в СУ „Св. Климент Охридски“ в Ловеч, разкриват любопитни факти за ролята на училището по време на войната. Основано преди 131 години, училището е било реквизирано от армията и превърнато във военна болница, като седем от учителите са служили на фронта и са се завърнали живи. Те са записани в летописната книга на гимназията. Учениците също са допринесли за военните усилия чрез шиене на ръкавици, събиране на липов цвят и храна за ранените, както и събиране на средства за възглавници за болницата. Въпреки трудностите, учебният процес е продължил.
Брязов открил и шкаф от онова време с надпис „Духова музика на 34-и пехотен троянски полк през войната“. Освен това, той участва в VIII-ия международен симпозиум „Образование 21“, организиран от Великотърновския университет, където представи създаването на училищния музей през 2003 г.
Този музей е едно от малкото училищни музеи в България и е резултат от усилията на бившия директор на Регионалния исторически музей в Ловеч Иван Лалев, историците Капка и Юри Кузманови и настоящия директор на гимназията Валери Христов. Днес музеят е не само място на паметта, но и сцена за различни училищни събития, включително възстановки като тази на заседанието на Ловешкия общински съвет от 1889 г., което решава да се построи модерна сграда на училището.