Уникална изложба в Плевен представя изкуството и историята на ятагана
На 10 април 2025 г. в Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ бе тържествено открита временната изложба „Украсата на ятагана“, която събира на едно място 33 изключително ценни ятагана, притежаващи уникална украса и орнаментика. Експозицията обединява движими културни ценности от XVIII и XIX век, предоставени от 12 музея в България, както и четири експоната от частни колекции.
Събитието привлече широка обществена и институционална подкрепа. Сред официалните гости беше вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова. Присъстваха още кметът на Община Плевен доц. д-р Валентин Христов, бившият кмет Румен Петков, представители на отдел „Култура и туризъм” на общината, военни формации, музейни директори, специалисти, ученици и граждани.
Откриването бе водено от Нели Станева – директор на Регионалния военноисторически музей (РВИМ) – Плевен. В приветствието си тя подчерта значимостта на ятаганите не само като хладно оръжие, но и като ценни културни артефакти и произведения на приложното и оръжейното изкуство. Според нея те имат важно място както в българското културно наследство, така и в световни музейни и частни колекции.
Събитието бе съпътствано от представянето на едноименен луксозен каталог, издаден от РВИМ – Плевен. Автор на каталога е реставраторът Татяна Трифонова, която разказа, че изданието цели да популяризира ятагана като част от културното ни наследство чрез проучване на използваните материали и орнаменти. Повечето надписи по остриетата са преведени от османотурски и арабски език, като разкриват ценна информация за времето на изработката, майсторите и притежателите на оръжията. Каталогът беше връчен на всички официални гости и музейни представители, а електронна версия ще бъде достъпна на сайта на РВИМ – Плевен.
Изложбата е резултат от активното сътрудничество между множество музеи – Регионалните исторически музеи в Благоевград, Видин, Враца, Габрово, Ловеч, Пловдив, Плевен, Музея на народните художествени занаяти и приложните изкуства в Троян, Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна, Историческите музеи в Лом и Самоков. В откриването се включиха и представители на Националния исторически музей – София и РИМ – Велико Търново.
Към културната програма бе добавен жив елемент – възстановка на облекло и военно снаряжение от съответната епоха, представена от Николай Казаков и Николай Трифонов от Стара Загора, което допълнително обогати историческата атмосфера на изложбата.
Експозицията ще бъде достъпна за посетители до 2 май 2025 г. в Панорама „Плевенска епопея 1877“, предоставяйки на широката публика възможност да се докосне до изяществото, историята и духа на едно от най-внушителните хладни оръжия на Османския период – ятагана.