С важна структурна и организационна промяна в културния живот на Плевен бе обявено присъединяването на Къщата на художниците към Арт центъра. Това стана ясно по време на официална среща, на която началникът на отдел „Култура“ в Община Плевен Стефка Григорова представи основните мотиви за предприетата стъпка, както и промените, които ще настъпят в резултат на нея.
Сградата на ул. „Димитър Константинов” 17 е добре позната на плевенчани. Тя беше реновирана още през 2007 г. по програмата „Красива България“, но въпреки вложените усилия и ресурси, в годините пространството не разви активна дейност. На втория етаж на Къщата има четири стаи – две от тях приютяват постоянна експозиция от 15 творби, дарени от проф. Греди Асса, докато в другите се съхраняват рисунки на изявени български художници като проф. Светлин Русев, Илия Бешков, внука на Ненко Балкански, проф. Румен Скорчев и проф. Валентин Старчев. Въпреки тази внушителна художествена стойност, изложбената площ не е използвана пълноценно.
„Това е едно затворено пространство с произведения на изкуството, но без жива културна дейност. Затова, след разговори с кмета, бе взето решение за неговото присъединяване към Арт центъра“, заяви Стефка Григорова. Тъй като имотът представлява частна общинска собственост, процедурата не изисква решение на Общинския съвет – достатъчна е заповед от кмета за прехвърляне на собствеността.
С тази стъпка се отваря нова възможност за групата на плевенските художници, които ще разполагат със собствено пространство за организиране и представяне на изложби. Това не само ще разшири културния календар на града, но и ще даде шанс за по-широко участие на местни творци.
Къщата на художниците досега не е имала статут на музей, а е функционирала като изложбена зала. Поради това, и във връзка с новата й роля в структурата на Арт центъра, бе изготвен и актуализиран Правилник за устройството и дейността на институцията.
Една от съществените промени в правилника е свързана със състава на Художествения съвет, който отговаря за изготвянето на годишния план на Арт центъра. Съветът вече ще включва:
- главния уредник на Арт центъра,
- тричленното ръководство на групата на плевенските художници,
- специалист от ХГ „Илия Бешков“,
- както и главния счетоводител на Обединено счетоводство „Културни институти“.
Разширеният състав цели по-широко експертно мнение и по-гъвкаво управление на културните инициативи.
Друга важна мярка, свързана с промените, е решението на Община Плевен да обяви конкурс за нов главен уредник на Арт центъра. С присъединяването на новото пространство отговорностите на институцията нарастват, което изисква и административно подсилване.
В актуализирания правилник е включено и намерението сградата на Къщата на художниците да се превърне в център за културни прояви на града. Пространството ще бъде отворено не само за художници, но и за:
- писателски дружества,
- неправителствени организации,
- детски школи по изкуства,
- пенсионерски формации
и други действащи културни колективи и сдружения.
Така Плевен ще разполага с още едно мултифункционално културно средище, способно да приеме широка гама от събития и да стимулира творческото изразяване на различни общности.
В рамките на срещата бе обсъден и въпросът за по-широкото популяризиране на дарените творби от проф. Греди Асса. След разговор между отдел „Култура“ и директора на Регионална библиотека „Христо Смирненски“ Аня Михова бе решено част от колекцията да бъде изложена именно в сградата на библиотеката. Това ще позволи на значително по-широк кръг от посетители да се запознаят с произведенията, придавайки им по-голяма достъпност и видимост.
Предстоящото преобразуване на Къщата на художниците в активно културно средище чрез включването ѝ в структурата на Арт центъра бележи нов етап в културната политика на Плевен. Очакванията са пространството не само да заживее нов живот, но и да се превърне в притегателно място за културни прояви, диалог и творчество.