С настъпването на пролетта и наближаването на Великденските празници, в Община Плевен се състоя събитие, изпълнено с топлина, традиция и детски усмивки. Малки лазарки от детските градини „Иглика“ и „Щастливо детство“ посетиха сградата на общинската администрация, за да отправят благословии за здраве, плодородие и светли Великденски празници. Със своето пъстро присъствие, традиционни носии, песни и танци, те създадоха незабравима атмосфера на празничност и доброта.
Празнично посрещане в Общината
Децата бяха тържествено посрещнати от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов, както и от заместник-кметовете Маргарита Бахнева и Елина Димитрова. Те посетиха също и председателя на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански. Ръководството на Общината прие лазарските благословии с радост и благодарност, подчертавайки значението на съхраняването на българските традиции и предаването им на следващите поколения.
Събитието се проведе в духа на един от най-обичаните пролетни празници в българския народен календар – Лазаровден. Малките лазарки с вдъхновение и гордост представиха характерни за празника песни и танци, които предизвикаха вълнение и усмивки сред служителите и ръководството на Община Плевен.
Лазаровден – символ на благословия и плодородие
Лазаровден се празнува всяка година в съботата преди Цветница и е свързан с народните вярвания за здраве, плодородие и благополучие. Традицията повелява, че в ритуала по лазаруване участват само момичета – лазарки, които обикалят домовете и пеят благословии. Вярва се, че къщата, посетена от лазарки, ще бъде щастлива, здрава и богата през цялата година.
Лазаруването е стародавен обичай, чиято символика е многопластова – в него се преплитат темите за женитбата, плодородието, преминаването към зрялост и готовността на младото момиче да стане част от общността. В песните, изпълнявани от лазарки, се възпяват добродетелите на домакините и се отправят благопожелания за успех и благоденствие.
Възпитание чрез традиция
Посещението на лазарки в общинската сграда не е просто тържествен акт – то е израз на уважение към българските корени и духовност. Участието на деца в подобни ритуали играе съществена роля за изграждането на културна идентичност от най-ранна възраст. Чрез песни, танци и обичаи, те се докосват до вековната мъдрост на народа ни и я превръщат в жива част от своя живот.
Възпитателите от детските градини „Иглика“ и „Щастливо детство“ заслужават специални благодарности за усилията си в запазването и предаването на народните традиции. Подготвяйки децата за лазаруването, те не просто ги обучават на песни и стъпки, а ги въвеждат в ценностите на почит към семейството, доброжелателността и сплотеността на общността.
Подаръци и благодарности
След празничната програма малките лазарки не си тръгнаха с празни ръце. Те получиха кошници с подаръци от домакините в знак на благодарност за красивото представяне и добрите пожелания. Усмивките по лицата на децата бяха най-яркото доказателство за взаимната радост и топлота, които това събитие предизвика.
Заместник-кметовете и председателят на Общинския съвет изразиха увереност, че традициите ще продължат да живеят чрез подобни инициативи и подчертаха важността на подкрепата на културни и възпитателни събития, насочени към най-малките граждани на Плевен.
Плевен като пазител на духовността
Събитието в Община Плевен е поредното доказателство за ангажираността на местната власт към културния живот на града и поддържането на живите традиции. В свят на дигитализация и глобализация, именно такива прояви са стожер на националната идентичност и духовна устойчивост. Те не само напомнят за богатството на българското наследство, но и създават жива връзка между миналото и бъдещето.
Когато деца в народни носии пеят и танцуват в сградата на Общината, когато техните гласчета носят послания за здраве и доброта, тогава празниците придобиват истинския си смисъл. Така се изгражда общност, основана на уважение, приемственост и любов към родното.