8 април – Международен ден на ромите
Честит Международен ден на ромите! Този ден е важен за отбелязване на ромската култура, идентичност и паметта за загиналите роми по време на Втората световна война.
Солидарността и уважението към ромската общност са от изключително значение, като подчертават важността на равноправието и равните възможности за всички независимо от националност, етническа принадлежност или социално положение.
Нека заедно работим за по-справедлив и равноправен свят, където всеки може да се чувства уважаван и признат. Поздравления за този специален ден!
Ето някои ключови факти, които подчертават значението на този ден:
- Международният ден на ромите се отбелязва на 8 април всеки година, като ромите по целия свят почитат своите жертви по време на Втората световна война.
- Денят е обявен през 1990 г. по време на 4-тия Световен ромски конгрес и е в памет на Първия Ромски конгрес, проведен на 8 април 1971 г. в Лондон.
- През 1992 г., на предложение на Международната организация „Романо юнион“, ООН
- Европейският съюз** обявяват 8 април за Международен ден на ромите.
- На конгреса са приети ромски химн и знаме.
- Ромският химн** е песента „Джелем, джелем“, която е популярна и в България.
- Ромското знаме** представлява червено колело с 16 спици върху полета в синьо и зелено, символизирайки небето, тревата и волния живот на ромите в миналото.
- Колелото с 16 спици, наречено „чакра“ в древна Индия, присъства в ромското знаме, за да напомни за индийския произход на ромите и техния път от Индия до Европа.
Този ден е важен за уважаването на ромската култура, идентичност и история, както и за поощряване на толерантността и равноправието в обществото.