Задължителна и доброволна регистрация по ДДС – кога?
Данък добавена стойност (ДДС) е абревиатура, която срещаме често при закупуване стоки или услуги, но какво означава тя за бизнеса?
ДДС е данък, наложен стоките и услугите, които се предоставят на крайните потребители. За търговците ДДС е данък, наложен върху техните доставки на стоки и услуги.
По-долу ще обърнем внимание на регистрацията по ДДС. Ще разгледаме кой трябва да се регистрира и какви са видовете регистрации.
Разбиране на регистрацията по ЗДДС
Регистрацията по ЗДДС е важен процес, към който всеки бизнес трябва да се придържа, за да работи законно.
Когато даден бизнес е регистриран по ЗДДС, той вклюва данък в крайната цена на стоките и услугите и го събира от клиентите.
Не всички предприятия са задължени да начисляват ДДС върху стоките и услугите си. За да го начисляват, те трябва да са регистрират по ЗДДС. Регистрацията се извършва по електронен път с подаване на заявление в НАП.
Веднъж регистрирани, предприятията са длъжни да начисляват този данък върху своите продажби на стоки и услуги.
Видове регистрация по ЗДДС
Регистрацията по ДДС е няколко вида и всяка от тях се прави поради различни причини.
Нека ви ги представим по-долу:
- Задължителна регистрация при оборот от 100 000 лв. – най-често срещаната форма на регистрация по ЗДДС е задължителната, когато облагаемият оборот на бизнеса достигне 100 000 лв. Взима се предвид оборотът от продажби за 12 последователни месеца. Заявление за задължителна регистрация се подава в НАП най-късно до 7-мо число на месеца, следващ месеца на достигане на прага. От 1 януари 2023 г. минималният оборот за задължителна регистрация в България е повишен от 50 000 на 100 000 лева.
- Задължителна регистрация за услуги, получени и предоставени в чужбина (чл. 97а от ЗДДС) – ако фирма получава или предоставя услуги на лица извън България, то тя трябва задължително да се регистрира по ЗДДС. Тази регистрация не дава право на данъчен кредит за покупки, но освобождава бизнеса от задължението да начислява ДДС върху стоките или услугите си на територията на страната.
- Задължителна регистрация за вътреобщностни придобивания на стоки (чл. 99 от ЗДДС) – когато лице, което не е регистрирано по ЗДДС, закупува стоки от европейски доставчици, изисква се регистрация, ако общата стойност на печалбите в последната календарна е поне 20 000 лв.
- Доброволна регистрация – фирмите, работещи с регистрирани по ЗДДС доставчици и клиенти, могат да се регистрират доброволно. Това ще им позволи да използват данъчни кредити.
Част от дадената информация е взета от сайта на НАП, в който можете да се запознаете по-подрбоно с този въпрос.
Макар и регистрацията по ЗДДС да е сложна материя за разбиране, тя е важна за бизнесите, спазването на закона и ефективното обработване на ДДС. Фирмите трябва да изпълняват законовите изисквания и да управляват правилно задълженията си по ДДС. Това е начинът бизнесът в България може да върви в правилната посока.